pondělí 10. dubna 2017

Šablony pro mateřské školy

Původně jsem chtěla počkat, až vychladnu. Ale to se asi jen tak nestane, takže se s vámi podělím o průběh dnešní pedagogické porady.
Možná jste slyšeli o tom, že Ministerstvo školství vydalo tzv. "šablony". Jedná se o příspěvky na různé věci/zaměstnance, které školy potřebují. Na rovinu přiznávám, že se v tom nevyznám nijak do hloubky (jestli je to vůbec možné), ale můžu se s vámi podělit o to, co to konkrétně znamená pro naší školku.
Ministerstvo na nás tlačí, abychom přijímali dvouleté děti. Tento trend razí EU, protože už funguje ve většině států Evropy. V rámci šablon nám nabízí peníze na chůvy a školní asistenty. Chůva pro dvouleté děti má poloviční úvazek na dva roky nebo celý úvazek na jeden rok. Dále jsou v tomto programu peníze na vybavení - přebalovací pulty, didaktické pomůcky, hračky, vybavení tříd (menší nábytek), popř. kočárky. Hezké, že? 
Jenže zadarmo to samozřejmě není. Abychom tyto peníze dostali, musíme se zúčastnit jednoho z projektů. Pro nás připadají v úvahu dva. Vzájemný 16-ti hodinový náslech mezi různými mateřskými školami, doplněný o hrůznou administrativu. Nebo zařídit setkání rodičů s externími odborníky v rozsahu 12 hodin, které je možné rozdělit na 6x2 hodiny. Což v první řadě obnáší sehnat odborníka, který je ochotný přednášet, pak vybrat dostatečně lákavé téma, z každého sezení mít podpisy alespoň 8 rodičů a vše samozřejmě řádně zdokumentovat.
Takže když to shrnu: ministerstvo má na nás požadavek (přijímání dvouletých dětí) a dokonce nám na splnění tohoto požadavku dá peníze, když my splníme jejich podmínky (vzájemné náslechy, odborné semináře s rodiči), i když se toho původního požadavku vlastně vůbec netýkají. My máme například jako téma pro setkávání s rodiči polytechnickou výchovu.
Na jednu stranu, lze čerpat celkem pěkné peníze - min. 200 000, max. 530 000 Kč.
Jenže z principu se nám do toho nechce. Ono to má totiž ještě jeden háček. Tyto šablony platí pouze do roku 2020. Do roku 2020 je přijímání dvouletých dětí dobrovolné, tudíž pokud je chceme přijmout a chceme peníze na vybavení a personál, musíme splnit podmínky. Ovšem od roku 2020 je přijímání těchto dětí povinné a vybavení musí zaplatit zřizovatel školy. Taky si připadáte jako v Kocourkově?
Jeden argument "pro" ostatních ředitelek je ten, že klesají počty dětí a bez dvouletých se nenaplní kapacity. Jenže když klesnou počty dětí, konečně by nemuselo být přeplněno a ve třídách by mohlo být 24 dětí, jak je původně v zákonech. Jenže méně dětí znamená méně peněz a my bychom přišly o veškeré mimořádné odměny, případně by se snižovaly úvazky.
Nám z dnešní porady vyšly tři závěry: úplně se na to vykašlat (ale možná budeme mít "černý puntík"), udělat to tak napůl (protože to jde všechno krásně "očůrat", ale práce je s tím stejně), nebo to opravdu všechno poctivě zpracovat a pak doufat, že se vlastně najde někdo natolik kvalitní, aby tu pracně vyadministrovanou pozici zvládl zastávat.
Vzdělávání dvouletých (nebo i mladších) dětí je v Evropě naprosto běžné. Ze současných výzkumů, tuším z Francie, dokonce vyplývá, že dětem nijak neublíží, pokud je to zařízené tak, že jsou 4 děti na jednoho stálého dospělého. V našich podmínkách se nám o tom může leda znát. Podle PhDr. Svobody u nás za současných podmínek vyrostou děti "citově ploché až psychopatické". Ale to asi připadá našim úředníkům v pořádku.

Žádné komentáře:

Okomentovat